ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 8-ին խորհրդարան էին այցելել ԵՊՀ աշխարհագրության եւ երկրաբանության ֆակուլտետի սերվիս բաժնի ուսանողներն ու դասախոսները։
Նրանք ներկա են գտնվել «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի հաստատմանը, հետեւել քառօրյա նիստերի աշխատանքին, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։
«Բաց դասը» վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը։
«Այսօր դուք ներկա գտնվեցիք մեր երկրի համար կարեւոր իրադարձության՝ խորհրդարանը հաստատեց եկող տարվա պետական բյուջեի նախագիծը»,- նշել է Հերմինե Նաղդալյանը եւ հավելել, որ երկրի իշխանություններն ամեն ինչ անելու են` իրականացնելու պետբյուջեով նախատեսված ֆինանսական բոլոր ծրագրերը։
Այնուհետեւ ուսանողների խնդրանքով ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է զբոսաշրջության եւ սպասարկման ոլորտներում առկա խնդիրներին, մատնանշել դրանց լուծման ուղիները, կարեւորել բնագավառների՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցումը, որն էլ իր հերթին կնպաստի երկրի տնտեսության զարգացմանը եւ պետբյուջեի եկամուտների համալրմանը։
Ոլորտի զարգացման գործում կարեւորվել է պատմամշակութային հուշարձանների պահպանումը, դրանք ժամանակակից մեթոդներով զբոսաշրջիկներին ներկայացնելը, ինչպես նաեւ կիրթ, մի քանի լեզվի տիրապետող, գիտակ մասնագետների պատրաստումը։ Այս համատեքստում Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկի հետ անհատական, հավուր պատշաճի աշխատանքը, ինչը պետք է դառնա ոլորտում զբաղվածների գործունեության կարեւորագույն նախապայմաններից մեկը։
Բնագավառի զարգացման համար կարեւորվել է ինչպես միջազգային փորձի ներդրումը, այնպես էլ մասնավոր եւ պետական կառույցների գործակցությունը, որն էլ, ըստ Հերմինե Նաղդալյանի, կնպաստի ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
Հանդիպման ավարտին Հերմինե Նաղդալյանը հաջողություն է մաղթել ուսանողներին ընտրած մասնագիտությունը կյանքի կոչելու գործում եւ ավանդույթի համաձայն՝ լուսանկարվել նրանց հետ ԱԺ նիստերի դահլիճում։

8 декабря в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили студенты и преподаватели отделения сервиса факультета географии и геологии ЕГУ.
Они проследили за ходом обсуждения и утверждения проекта “О Государственном бюджете РА на 2017 г.” на четырехдневном заседании НС,   ознакомились с буднями парламента.
“Открытый урок” провела вице-спикер НС Э.Нагдалян.
“Сегодня вы присутствовали   на важном для нашей страны событии – парламент утвердил проект госбюджета на будущий год”, - отметила Э.Нагдалян и добавила, что власти сделают возможное для реализации всех предусмотренных госбюджетом финансовых программ.
Затем по просьбе студентов вице-спикер обратилась к проблемам туризма и сферы услуг, указав на пути их решения, подчеркнула важность гармонизации этих сфер с международными стандартами, что в свою очередь будет способствовать развитию экономики страны и пополнению доходов госбюджета.
Особо выделена важность охраны историко-культурных памятников, их представления туристам современными методами, а также подготовки образованных, владеющих иностранными языками специалистов. В этом контексте Э.Нагдалян подчеркнула необходимость надлежащей индивидуальной работы с каждым туристом, что должно стать одним из важнейших предусловий деятельности занятых в этой сфере.
В развитии сферы подчеркнута важность как внедрения международного опыта, так и взаимодействия частных и государственных структур, что, по мнению Э.Нагдалян, посодействует развитию инфраструктур.
В завершение встречи вице-спикер НС пожелала успехов в избранной студентами профессии и, согласно традиции, сфотографировалась с ними в зале заседаний НС.