ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 8-ին խորհրդարան էին այցելել ԵՊՀ աշխարհագրության եւ երկրաբանության ֆակուլտետի սերվիս բաժնի ուսանողներն ու դասախոսները։
Նրանք ներկա են գտնվել «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի հաստատմանը, հետեւել քառօրյա նիստերի աշխատանքին, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։
«Բաց դասը» վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը։
«Այսօր դուք ներկա գտնվեցիք մեր երկրի համար կարեւոր իրադարձության՝ խորհրդարանը հաստատեց եկող տարվա պետական բյուջեի նախագիծը»,- նշել է Հերմինե Նաղդալյանը եւ հավելել, որ երկրի իշխանություններն ամեն ինչ անելու են` իրականացնելու պետբյուջեով նախատեսված ֆինանսական բոլոր ծրագրերը։
Այնուհետեւ ուսանողների խնդրանքով ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է զբոսաշրջության եւ սպասարկման ոլորտներում առկա խնդիրներին, մատնանշել դրանց լուծման ուղիները, կարեւորել բնագավառների՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցումը, որն էլ իր հերթին կնպաստի երկրի տնտեսության զարգացմանը եւ պետբյուջեի եկամուտների համալրմանը։
Ոլորտի զարգացման գործում կարեւորվել է պատմամշակութային հուշարձանների պահպանումը, դրանք ժամանակակից մեթոդներով զբոսաշրջիկներին ներկայացնելը, ինչպես նաեւ կիրթ, մի քանի լեզվի տիրապետող, գիտակ մասնագետների պատրաստումը։ Այս համատեքստում Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկի հետ անհատական, հավուր պատշաճի աշխատանքը, ինչը պետք է դառնա ոլորտում զբաղվածների գործունեության կարեւորագույն նախապայմաններից մեկը։
Բնագավառի զարգացման համար կարեւորվել է ինչպես միջազգային փորձի ներդրումը, այնպես էլ մասնավոր եւ պետական կառույցների գործակցությունը, որն էլ, ըստ Հերմինե Նաղդալյանի, կնպաստի ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
Հանդիպման ավարտին Հերմինե Նաղդալյանը հաջողություն է մաղթել ուսանողներին ընտրած մասնագիտությունը կյանքի կոչելու գործում եւ ավանդույթի համաձայն՝ լուսանկարվել նրանց հետ ԱԺ նիստերի դահլիճում։

On December 8, within the framework of the RA NA Open Lesson the students and lecturers of the Chair of Service of YSU Faculty of Geography and Geology visited the parliament.
They attended the approval of the draft law on the RA State Budget for 2017, observed the work of the four-day sittings and got acquainted with the parliamentary happenings.
The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan conducted the open lesson.
“Today you were present at a very important event for our country: the parliament approved the draft state budget of the coming year,” Hermine Naghdalyan noted and added that the authorities of the country will do their best to implement all financial programmes designed by the state budget.
Afterwards at the students’ request the NA Deputy Speaker touched upon the problems existing in the spheres of toursim and service, indicated the ways of their solution, highlighted the harmonization of the spheres to the international standards, which in its turn, will promote the development of the country’s economy and the replenishment of the state budget revenues.
In the development of the sphere the preservation of the historical-cultural monuments, presenting them to the tourists with modern methods, as well as the preparation of the well-educated, knowing several languages and well-informed specialists was highlighted. In this context Hermine Naghdalyan emphasized the individual, decent work with every tourist, which should become one of the most important preconditions of the activities of those being involved in the sphere.
The investment of the international experience and the cooperation of private and state structures for the development of the sphere was highlighted, which, according to Hermine Naghdalyan, will promote the development of the sub-structures.
At the end of the meeting Hermine Naghdalyan wished the students success in calling into life their chosen specialty and, according to tradition, have taken a photo with them in the NA Session Hall.